Mezoterapia igłowa w kosmetologii i medycynie estetycznej

Mezoterapia igłowa w kosmetologii i medycynie estetycznej

Obecnie trudno wyobrazić sobie ofertę profesjonalnych gabinetów bez mezoterapii. Jest to bowiem jeden z najskuteczniejszych zabiegów, wykorzystywany w kosmetologii i medycynie estetycznej. Polega na aplikowaniu w skórę różnorodnych substancji aktywnych za pomocą mikronakłuć. Dzięki temu wnikają one do głębszych warstw skóry - na głębokość od 0,5 mm do 4 mm.

W mezoterapii używanych jest wiele koktajli, a ich wybór uzależniony jest od wskazań każdej cery. Substancje aktywne najbardziej popularne i tym samym najczęściej zawarte w składzie koktajli to: kwas hialuronowy, witaminy, kofeina, minerały, L-karnityna, wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, biotyna, glicerol, wyciąg z nostrzyka żółtego, ruszczyk.

Poza pozytywnym działaniem stosowanych preparatów należy wspomnieć, że już same nakłucia wykonane w trakcie zabiegu pobudzają regenerację skóry poprzez stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto w zależności od zastosowanych preparatów i stanu skóry zabieg mezoterapii daje następujące korzyści:

  1. - redukcja oznak starzenia skóry, poprzez wzrost elastyczności i napięcia,
  2. - poprawa nawilżenia,
  3. - redukcja cellulitu - przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej, poprzez
  4. - pobudzenie procesów lipolizy,
  5. - poprawa kolorytu skóry,
  6. - wzmocnienie mieszków włosowych i poprawa stanu skóry głowy,
  7. - odbudowa i rewitalizacja uszkodzonej skóry – redukcja rozstępów i blizn pourazowych.

Zabieg przeprowadzany jest po uprzednim znieczuleniu skóry preparatem z lidokainą. Mezoterapię można wykonać za pomocą:

- strzykawki z igłą – spośród wszystkich metod warunkuje najgłębsze podanie preparatu, zabieg wykonywany jest przez lekarza,

- rollera – niewielka rolka wyposażona w mikroigły, co pozwala w trakcie zabiegu utworzyć od 250 tys. do 500 tys. mikrokanalików, o głębokości zależnej od długości zastosowanych igieł; zabieg z użyciem rollerów wykonuje kosmetolog, a uzyskiwana mikroperforacja naskórka nie niesie za sobą ryzyka uszkodzeń naczyń krwionośnych,

- pistoletu mesogun specjalny aparat do mezoterapii, wyposażony w automatyczny tryb pracy, dokładnie dozuje ilość aplikowanego preparatu oraz kontroluje głębokość jego podania w obrębie całej partii skóry.

Jak każdy zabieg mezoterapia igłowa posiada przeciwskazania, wykluczające możliwość wykonania zabiegu: ciąża i karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne, alergie na stosowane składniki preparatu, choroby nowotworowe, czynne infekcje, skłonność do powstawania bliznowców, płytko unaczyniona skóra,przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi.

W celu uzyskania jak najlepszych efektów zabiegi mezoterapii powinno się wykonywać w serii, w regularnych odstępach czasu. Jednakże szczegółowe zalecenia ustalane są zawsze przez kosmetologa lub lekarza indywidualnie dla każdego.